Spoločnosti rôznych veľkostí sa stretávajú vo svojej praxi s nepreberným množstvom aktivít, ktoré vytvárajú hodnotu a vo výsledku zisk. Výrobné spoločnosti ani zďaleka nekončia pri samotnej produkcii.
Neoddeliteľnou súčasťou sú podporné procesy, ktoré zabezpečujú zásobovanie, vnútropodnikovú logistiku a odbyt. Všetky hlavné a aj vedľajšie procesy sú riadené. Či sú riadené jedným človekom, tímom alebo pomocou softvéru, nepostačuje to. Ak chce mať spoločnosť pod kontrolou všetky potenciálne zdroje nákladov a ohrození, musí procesy analyzovať.
Analyzovať čokoľvek je možné, ak je predmet analýzy merateľný a vďaka tomu sa dá vyhodnotiť. Analýzy robia ľudia denne bez toho, aby si to uvedomovali. S riadením spoločnosti sa ale rozsah procesu a analýz rozširuje, obohacuje o nové varianty a vedenie sa stáva pre jedného človeka nezvládnuteľné. Následne takýto vedúci pracovník stráca prehľad o niektorých procesoch a po určitej dobe nefunkčnosti začína uvažovať nad zmenou. Prvé a často aj jediné riešenie, pre ktoré sa vedenie rozhodne, je rozšíriť vedúci tím.
Vytvorenie mapy procesov
Novovzniknutý manažérsky tím dokáže riadiť všetko okrem samého seba. Pre tento účel je potrebné vytvoriť mapu procesov a určiť tak, za ktoré hlavné procesy bude v spoločnosti každý manažér zodpovedný. K vytvoreniu mapy procesov je ideálne pristúpiť ešte pred vytvorením manažérskeho tímu, čo umožní oveľa presnejšiu definíciu potrebných ľudských zdrojov a ich kompetencií. Tento krok môže odhaliť slabé miesta a môže identifikovať potrebné kroky bez nutnosti vytvorenia niektorých vedúcich pozícií. Analýza je na základe predošlých informácií nástroj, ktorý je vo výsledku najlacnejšou možnosťou rozvoja spoločnosti.
Spoločnosti si môžu projektovanie novej procesnej mapy zabezpečiť samé. Zanalyzovať aktuálne procesy a následne ich upraviť je neustále sa opakujúci kolobeh inovácií a implementácií. Každá zmena a doladenie je neľahká a časovo náročná úloha.
„Softvéry pre plánovanie a riadenie výroby sú ideálny nástroj pre manažment procesov s obrovským významom už od spoločnosti veľkosti mikropodniku, riadeného jedným živnostníkom alebo majiteľom. Softvér obsahuje vyladenú mapu procesov, ktoré môže spoločnosť okamžite nasadiť. Dolaďovanie procesov prebehlo v posledných desiatkach rokov v tisícke iných spoločností rovnakého zamerania.
Výnimočný význam má preto implementácia ERP softvéru, ktorý sa špecializuje na konkrétne odvetvie spoločnosti. Takýto prístup zabezpečí úplnú kompatibilitu pri prevzatí vyladených procesov a dovolí využitie know-how dodávaného spolu so softvérom,“ uviedol Jozef Petluš, projektový koordinátor, OSMOS s.r.o.
Základné funkcie BEMET | ERP
Spoločnosť OSMOS s.r.o. pôsobí na slovenskom a českom trhu od roku 2006. Všetky aktivity spoločnosti sú spojené so strojárskym odvetvím. OSMOS má vlastnú lisovňu plastických hmôt, nástrojáreň na výrobu a opravu vstrekovacích foriem na plasty, kovovýrobu s päť osími centrami. Konštrukčná kancelária sa venuje výskumu a vývoju nových produktov na zákazku.
Okrem spomínaných divízií je spoločnosť OSMOS dlhodobým partnerom pre riadenie a plánovanie výroby. Poskytuje vzdelávanie, konzultácie a dodáva ERP softvér BEMET | ERP, od nadnárodnej spoločnosti ECI Software Solutions B.V. s väčšinovým vývojom v Holandsku. Softvér v Európe používa vyše 20 000 užívateľov a od začiatku bol vyvíjaný exkluzívne pre strojársky priemysel.
Sedem základných funkcií softvéru BEMET | ERP:
- Úplná evidencia zákazníkov, dodávateľov, zákaziek, materiálov na jednom mieste.
- Automatizované cenové ponuky.
- Vyhodnotenie zákaziek – vyčíslenie nákladov a zisku pre každú zákazku, materiál alebo operáciu.
- Zber údajov z výroby – bez zbytočného zaťaženia zamestnancov.
- Plánovanie kapacít strojov a pracovísk.
- Nákup a sklad pod kontrolou – objednávky, príjem, zásielky kooperácií.
- Dodacie listy a fakturácia.
Vyššie spomínané funkcie sú neoddeliteľnou súčasťou v riadení podnikania jednotlivca, mikrospoločnosti, aj spoločnosti s 200 zamestnancami.
Využitie pre rôzne veľkosti spoločností
Živnostník, ktorý sám svoje podnikanie riadi aj vykonáva, prípadne má niekoľko zamestnancov, môže vďaka veľmi nízkej cene základného balíka získať už od začiatku svojho podnikania evidenciu svojich zákaziek, využívať rýchlu tvorbu cenových ponúk a zo softvéru priamo generovať dodacie listy a faktúry.
Malá spoločnosť s dvomi až piatimi vedúcimi zamestnancami často rozširuje základnú konfiguráciu o evidenciu skladu, online zberové terminály pre hlásenie výroby priamo z dielne, používa kapacitné plánovanie výroby a prepojenie na účtovný softvér spoločnosti.
Stredne veľká spoločnosť s približne 20 vedúcimi a administratívnymi zamestnancami môže zvýšiť svoju efektivitu pomocou rozšíreného plánovania výroby, štruktúrovaných kusovníkov a zadávania do výroby celých zostáv na jedno kliknutie, štatistické nástroje, prípadne prepojenia s CAD/CAM alebo nestingovým softvérom.
„Jedným z najsilnejších nástrojov BEMET | ERP je schopnosť prenechať plnú kontrolu užívateľovi vtedy, keď je potrebná. Napríklad schopnosť neobmedzovať užívateľov pri operatívne vzniknutých problémoch, náhrade materiálov, strojov, alebo zmene obsluhy. Výnimočný je taktiež prístup procesov v BEMET | ERP k zmenám vo výrobe. Technologický postup je ideálny návod na výrobu. Skutočnosť je však často narušená momentálnymi zmenami podmienok, ktoré je možné vykonať bez zásahu do ERP a napriek tomu zostanú podrobne zaznamenané,“ povedal M. Nyerges, technický konzultant, OSMOS s.r.o..
Modulová štruktúra programu
BEMET | ERP má modulovú štruktúru a jeho konfigurácia umožňuje nastaviť funkčnosť tak, aby odrážala potreby spoločnosti pri najnižšej dosiahnuteľnej cene. Pri tom neobmedzuje spoločnosti v raste. Vždy je možné softvér rozšíriť alebo navýšiť počet používateľov. Rozšírenie je možné pre každý modul samostatne a každá ďalšia licencia má nižšiu jednotkovú cenu.
„Pre úspešné riadenie spoločnosti nestačí mať ERP softvér zakúpený. Sila vyladených procesov je závislá na odbornosti a schopnostiach zamestnancov. Správna implementácia umožní využitie plného potenciálu spoločnosti a softvéru. Preto je výhodné zavádzať takýto typ softvéru čím skôr. Nasadenie a následné ustálenie procesov do rutín trvá niekedy mesiace. Preto je rýchlejšie a lacnejšie implementovať ERP simultánne s rastom spoločnosti. Keď sú základné procesy stabilizované a spoločnosť sa rozrastá, priebeh zavedenia rozšírení a nových modulov je bez rizík prerušenia alebo obmedzenia produkcie alebo nadmerného zaťaženia pracovníkov,“ konštatoval J. Petluš.
S rýchlym a jednoduchým prechodom na digitálnu továreň vám radi pomôžeme. Nechajte naše dlhoročné skúsenosti a skúsenosti softvéru podporiť vaše snaženie a budúci rast.